sobota, 16 sierpnia 2014

Kilka migawek z sierpniowych warsztatów Eko-warzywnik i PORADNIK siewu wprost do gruntu.


Pomimo tego, że na większości zdjęć widać jak na szyi dynda mi aparat - to jakoś zdjęć podczas ostatnich warsztatów robić czasu nie miałam. Tak to już jest - raz za zimno i palce kostnieją, a raz za gorąco i nawet nie chce się palcem ruszyć ;-)))  
 
Dzięki uprzejmości super fajnej Magdy z bloga CORAZ BLIŻEJ CELU mam jednak kilka zdjęć do pokazania. Zapraszam więc na wspomnienia z tego upalnego dnia, a Magdę ściskam bardzo bardzo mocno!



W ogrodzie było gorąco i leniwie ...
 



Ale zobaczcie jak pracusie zasuwają! Ależ to się chwali - nawet w takich ciężkich warunkach atmosferycznych ;-) … a tak w ogóle, to poniżej krótki kurs wysiewów wprost do gruntu dla wszystkich (tak przy okazji):

 
KROK1:

Przygotowanie gleby przez rozrzucenie cienkiej warstwy kompostu ogrodowego prosto z zeszłorocznej pryzmy, kompost jest jak tonik zapewniający zmęczonej już trochę w sierpniu glebie porządnej dawki 'nowych' mikroorganizmów i składników pokarmowych.



KROK 2:
 
Zmieszanie kompostu za pomocą wideł ogrodniczych z glebą. Tylko jej górną warstwę, delikatnie - a potem zagęszczenie (tiptopki ;-)
 

 
 
KROK 3:
 
Potem wszystko należy wyrównać - a więc grabimy. Przy okazji grabie rozbijają większe kawałki gleby. Staramy się jednak nie grabić aż do uzyskania pyłu (NIE!) tylko pozostawić gruzełki o zróżnicowanej wielkości. Bożenka po kilku sekundach wiedziała dokładnie o co chodzi ...
 

 
 
KROK 4:
 
Po wyrównaniu układamy deski i zaczynamy wysiewy - robimy niezbyt głęboki rowek za pomocą krawędzi łopatki, podlewamy pusty rowek i siejemy jak najrzadziej nasiona warzyw (lub kwiatów). Następnie przykrywamy rowek ziemią (za pomocą dłoni) i delikatnie uklepujemy. Koniec.
 
PS Nasiona wysiane dokładnie tydzień temu podczas warsztatów już kiełkują !!! 
 


 
 
Po tak ciężkiej pracy ;-) nadszedł czas na chwilę spokoju przy talerzu chłodnika i chrupkiej bruschecie z zaczosnkowanymi cukiniami oraz mieszanką zielonych sałat  - wszystko z ogrodu! Przepisy znajdziecie TUTAJ.


 



A ziemniaczki 'znaleźliśmy' w kompostowniku, jak Andrew pokazywał jak robić kompost ... pozbieraliśmy je do kapelusza, wymyliśmy i ugotowaliśmy z kilkoma listkami mięty ... pycha ;-)



*******
 




Potem był jeszcze czas na uplecenie warokoczy z cebul i czosnku - na zimę, do spiżarki, a także opowiastki o gnojówce z obornika, pokrzywy i żywokostu - mam nadzieję, że udało się to zapamiętać? Przypominam jeszcze raz:
 

OBORNIK - składniki ogólne, do wszystkiego podczas sezonu wzrostu;
 
POKRZYWA - duża zawartość azotu (części zielone rośliny), używamy do czerwca/lipca lub dla roślin kapustnych przez cały sezon wzrostu;
 
ŻYWOKOST - duża zawartość potasu (kwiaty oraz owoce), używamy gdy rośliny mają kwiaty/owoce, więc zazwyczjaj po pokrzywie;






Ha! Nie obejdzie się bez kwiatów ciętych, na warsztatach wrześniowych są jeszcze miejsca - zapraszam serdecznie ;-) 




2 komentarze:

  1. Kasiu,
    cudna wersja przed-jesienna Twojego ogrodu z daliami. Właśnie miałam napisać, że dalie od Ciebie pięknie kwitną a papryczki i pomidorki tak owocują, że aż szkoda ich zjeść...

    OdpowiedzUsuń
  2. Kasiu raz jeszcze razem z Mirkiem chcieliśmy podziękować Tobie i Andrew za ten cudnie spędzony z Wami czas. Już od dawna chciałam napisać do Was maila , ale ciągle czasu brak, no bo sama wiesz - praca , ogród ;) Przywieźliśmy z eko warsztatów mnóstwo praktycznej wiedzy - mogliśmy na własne oczy się przekonać na przykładzie Waszego warzywnika, że można uprawiać smaczne i zdrowe warzywa bez odrobiny chemii, że nie trzeba walczyć ze szkodnikami , że zrobić kompost to nie taka trudna rzecz - a jaka przydatna ! i wiele , wiele cennych rad. A jakie pyszne jedzonko nam podaliście , palce lizać !!! Nareszcie dowiedziałam się jak pysznie można przyrządzić cukinię ,a chłodnik to było po prostu niebo w gębie ..... Andrew to prawdziwy mistrz kuchni ! Pozdrawiamy Was serdecznie , Bożena i Mirek

    OdpowiedzUsuń